WordPress vs. Google Sites

GoogleSitesVsWordpressAk plánujete vytvorenie webových stránok a chcete použiť niektorý z nástrojov rýchlej editácie, máte možnosť použiť nespočetné množstvo nástrojov. Dnes sa pozrieme na WordPress a Google Sites. Hlavný a najdôležitejší rozdiel medzi týmito dvomi systémami je, že WordPress radíme medzi redakčné systémy (publishing platform) a Google Sites medzi systémy pre správu obsahu (CMS – content management system).  V tomto článku sa budeme venovať základným rozdielom a výhodám oboch platforiem.

Nasadenie

WORDPRESS GOOGLE SITES
Hosting s PHP a MySQL Gmail alebo Google Apps účet
– Skopírovať súbory cez FTP
– Vytvoriť databázu
– Editovať wp-config.php
– Spustiť wp-admin/instal.php
Ísť na lokalitu https://sites.google.com/
Zadať názov, slogan a zvoliť tému
buď niektorú z predvolených, alebo stiahnuť
z veľkého množstva dostupných na internete.
Zadať názov* stránky a zvoliť tému

*názov pre používateľov Gmailu musí byť jedinečný vo všetkých stránkach používateľov Gmailu, pre používateľov Google Apps musí byť jedinečný vrámci domény.

Pre používanie WordPressu nie je potrebné poznať ani HTML kód a ani žiadny programovací jazyk. Pri jeho nasadení je však potrebná istá zručnosť, prípadne si zavolať niekoho na pomoc.

Google Sites sa založí len pár klikmi, tu netreba žiadnu špeciálnu zručnosť ani pomoc.

Používatelia:

Pre Google Sites vieme definovať zdieľanie viacerými spôsobmi.

  1. definovať viditeľnosť stránky – viditeľné na Webe, vidiťeľné s odkazom, súkromné (pre používateľov z Google Apps aj viditeľné pre vašu doménu a pre vašu doménu s odkazom),
  2. priamym definovaním práv používateľom alebo skupinám.

Viditeľnosť:

  • na Webe znamená, že hocikto môže nájsť túto stránku aj vo vyhľadávači,
  • s odkazom nájdu túto stránku len osoby, ktoré poznajú odkaz = web adresu,
  • súkromná – len presne špecifikovaní ľudia môžu nájsť a pristupovať na stránku.

Práva:

  • na čítanie – povolené je len čítanie obsahu,
  • na zápis – povolené je upravovať existujúce stránky a pridávať komentáre,
  • vlastník  – môže okrem úpravy existujúcich stránok a pridávania komentárov aj vytvárať nové stránky.

V prípade potreby je možné nastaviť osobitne práva a viditeľnosť aj na úrovni stránok.

Vo WordPresse je možné nastaviť päť preddefinovaných rolí používateľov:

  • Administrátor – môže čítať, vytvárať, meniť a mazať stránky, články, spravovať kategórie, užívateľov, komentáre pridávať a odoberať pluginy, súbory, upravovať témy, robiť všetky nastavenia …
  • Editor – môže čítať, vytvárať, meniť a mazať stránky, články, pridávať a odoberať súbory, spravovať kategórie a komentáre.
  • Autor – môže čítať, vytvárať, meniť a mazať články.
  • Prispievateľ – môže čítať, meniť a mazať články.
  • Odberateľ – môže čítať.

Správa obsahu

Rozdieľ je teda značný. Nakoľko CMS – Google Apps dokáže presne definovať prístupové práva pre každého používateľa pre každú stránku. Redakčný systém WordPress bez dodatočných pluginov určuje len práva pre možnosť tvorby obsahu a vizuálu v sekcii administrátora. Vo view móde je pre anonymného čitateľa zobrazovaná stránka rovnako, ako pre administrátora.

Z tohto nám vyplýva, že ak chceme vytvoriť internetovú stránku s verejnými informáciami, článkam – internetovými novinami – blogom odporúčame WordPress. V pripade, že Vaša stránka má byť centrom informácií s presne riadeným prístupom – napríklad knowladge management system – odporúčame Google Apps.

Vo WordPresse sa napríklad vkladanie a zdieľanie súborov vykonáva v ovládacom paneli, takže ak napríklad chcete zdieľať súbor, budete musieť ísť do ovládacieho panela, nahrať súbor a potom pridať odkaz naň v požadovanej stránke. V Google Sites na druhej strane budete musieť len ísť na stránku a nahrať súbor ako prílohu, alebo kliknite na „upraviť“ pre zmenu textu. Táto vlastnosť Google Sites je vhodná pre každodennú prevádzku dokumentov a riadenie informácií a WordPress pre publikovanie editovaných príspevkov a stránok.

Funkcie stránok

V službe Google Sites si môžme vybrať jednu zo štyroch typov stránok – web stránka, oznámenie – článok, kartotéka alebo zoznam. Každý z nich má rôzne funkcie, ako je napríklad nahrávanie súborov a zdieľanie, prehľad informácií, dát zoznamu, a zdieľanie (napr. správy, aktualizácie stavu alebo významných udalostí). WordPress ponúka iba web stránky , okrem predvolenej stránky, kde sa zobrazujú články blogu.

Jednoduché použitie

Obe platformy sú ľahko použiteľné, ale Google Sites sú jednoduchšie pre nováčikov, pretože sú viac intuitívne. Ovládací panel WordPress môže vyžadovať určitý čas na zoznámenie sa, kým je ho možné použiť v jeho plnej sile.

Design

So stovkami dostupných tém a so schopnosťou ich meniť (pomocou kódu) môžu byť stránky WordPress veľmi pekné a flexibilné (príklady: ABASKBaťa, Justin Bieber, Canadian Olympic Commitee, The New York Times Company, BBC Americasuperawesomevectors.com).

Screen Shot 2013-12-30 at 12.57.14

Presný opak je pravdou s Google Sites – je len niekoľko preddefinovaných motívov, len s obmedzenými možnými zmenami rozloženia a vzhľadu prvkov. To vidno aj na vlastných príkladoch stránok Google (Google Apps SlovakiaTeam projectABASK TANGOStudent clubClassroom). Vyzerajú jednoducho a menej profesionálne, design-wise .

Screen Shot 2013-12-30 at 13.02.15

Rozšíriteľnosť

WordPress má početnú a stále rastúcu množinu pluginov pre zlepšenie funkčnosti webu, jeho riadenia, monitorovania, dizajnu a mnoho ďalšieho. Pridanie je ľahké, ale môže vyžadovať použitie FTP a pre malý počet pluginov aj úpravu kódu.

Webové stránky Google Sites nemajú žiadne rozšírenie tohto druhu, ale je možné vložiť obsah (video, Google dokumenty, tabuľky, prezentácie, Picasa – G+ fotografických prezentácií a gadgetov iGoogle ) .

Spolupráca

Kľúčovým rysom Google Sites je schopnosť pre spoluprácu. Môžete sa rozhodnúť, kto bude web sledovať, meniť, alebo riadiť. Schopnosť WordPress pre spoluprácu sú oveľa obmedzenejšie. Hoci umožňuje podobné úrovne privilégií, jeho centrálnu správu obsahu a nedostatok funkčností stránok je vhodný pre viacerých tvorcov, ale nie viac .

Záver

Hoci obe platformy môžu udeliť práva pre spoluprácu, sú jednoduché na používanie v Google Sites sú schopnejšie a vhodnejšie pre tímovú prácu a spoluprácu. Jeho jednoduché nastavenie a obmedzený dizajn je vhodný pre malé osobné stránky alebo stránky projektov, čí báz informácií. Pre blogera má Google Sites daľšiu nevýhodu. V prípade, ak chce zdieľať stránku na sociálnych sieťach, tak s plným konfortom to pôjde len na G+. Neviem či je to konkurenčným bojom, alebo nejakým nedostatkom stránok Google Sites, ale Facebook pri zdieľaní stránky nepreberie obrázky zo stránky, ktoré môžte pri zdieľaní v miniatúre použiť. Ako firemnú stránku by som ich tiež neodporúčal. Pre „normálne“ stránky je ideálny WordPress vďaka svojmu dizajnu, rozšíriteľnosti a tiež vysokej úrovni, ktorá vyžaduje kód a moderný dizajn a funkčnosť. Samozrejme, je to skvelá platforma pre blogy. Pozrite si nižšie uvedenú tabuľku, kde vidieť na prvý pohľad rozdiely medzi Google Sites a WordPress .

FUNKCIA WORDPRESS GOOGLE SITES
Rozšírená funkčnosť – pluginy Obmedzené Slabé
Možnosť zdieľať súbory odberateľom X V
Správy a zoznamy X V
Ľahká použiteľnosť V V
Vytvorenie stránky jedným klikom V V
Netreba poznať kod V V
Voľne dostupný V V
Správa obsahu mimo článkov V V
Pozvanie používateľa na spoluprácu V V
Témy V V (zopár)‎
Používateľ môže komentovať V V (len s oprávnením)‎
Pekný dizajn V X
Nástroje pre správu Blogu V X
Možnosť registrácie užívateľov V X

Poznámka: X = nie, V = áno.