Živo o živom

Nie je to tak dávno, kedy sa svet telekominikácií striktne rozdeľoval na telefónny, televízny/rádiový a dátový. V súčastnosti je už pomyslená hranica medzi nimi takmer zotretá. Internet a počítačové siete svojim digitálnym základom časom otvorili priestor aj pre telefóniu – VOIP a televíziu/rozhlas.
Pozrel som sa na to, ako môžme prostredníctvom internetu vysielať – naživo.

Ako prvé ma zaujímali rádia, no tak ako internet časom zmazal hranice medzi telefóniou, televíziou a dátami, tak je to aj s rádiom a televíziou už sú to len dáta. Systém ako sa dostane signál z kamery/mikrofónu alebo záznamu k divákovi/poslucháčovi je nasledovný.

Ak chcete teda poslať tok dát po internete, alebo lokálnej sieti, budete potrebovať streaming server. Tak ako potrebujete webový server pre webové stránky a e-mailový server pre e-mailové správy, musíte mať stream server pre vysielanie v reálnom čase.
Streamovací server prenáša dátové toky videa a audia k jednotlivcovi na základe jeho požiadavky, ktoré posiela od užívateľa klientský softvér, ktorý používa. Žiadosti sú spracované pomocou Real-Time Streaming Protocol (RTSP), protokol pre riadenie toku multimediálneho obsahu v reálnom čase. Dáta sú odosielané pomocou Real-Time Transport Protocol (RTP), transportný protokol.
V tejto problematike sa objavuje ešte pojem – Relay. Je to spôsob, kedy sa dátový tok z jedného stream servera posiela ďalej na ďalší stream server. L02.relaying

 

 

Pre porovnanie serverov odporúčam stránku na wiki: Comparison of streaming media systems.

Nezanedbateľnou časťou je Broadcaster. Je to software, ktorý priamo zo zdroja zvuku, či videa posiela signál do stream servera.

U mňa na stránke Live nájdete aj rádio aj video stream.

Nakoľko som zástanca cloudu, tak som zvolil riešenia, kde nepoužívam vlastné stream servery, ale existujúce a dokonca bezplatne. 

Screen Shot 2013-04-13 at 12.20.21 PM

Pre rádio som použil služby firmy Listen2MyRadio. Poskytujú server niekoľkých typov – ShoutCast aj IceCast. Ako Broadcaster som použil Butt, ktorý je bezplatný a dostupný pre všetky platformy Win, Mac aj Linux.

Priímanie som zabezpečil za pomoci HTML5 prehrávača audia. Aj keď zámerom poskytovateľa služby bolo sprístupniť  klientské rádiá len prostredníctvom ich stránok u nich, toto riešenie celkom dobre funguje.

<audio width="250" height="32" src="http://46.165.212.196:32675/;
playlist.pls" preload="auto" controls="controls"></audio>


Pre streamovanie videa som už veľmi dávno používal službu qik, nakoľko išlo o veľmi pohodlné zdieľanie live videa priamo z mobilného zariadenia. Screen Shot 2013-04-13 at 12.35.32 PMTentoraz som však pristúpil k riešeniu, ktoré pracuje na otvorenom systéme. Prijíma signál zo všetkých broadcas programov, ktoré podporujú RTMP. Vyskúšal som QuickTime Broadcaster a FlashMediaEncoder.

Obrazom ma na stránke Live uvidíte len občas, keď sa učešem. Rádio sa snažím púšťať non-stop, takže príjemné počúvanie.